Tradiční svatoštěpánská uliční slavnost se zpíváním koled se navzdory počasí vydařila. Napršelo nám sice do svařáku a část koledníků počasí vyhnalo, nejvěrnější ale vytrvali a odvážnější povahy se vydaly prozkoumat, co se v Tejnce za rok změnilo. Děti potěšila pohádka O Bruncvíkovi, kterou s unikátním historickým loutkovým divadlem zahráli manželé Bezchlebovi.

Letos jsme se 26. 12. sešli na staronovém místě v horní části ulice Za Strahovem. Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.

koledy 16 

V pondělí 28. listopadu 2016 se v sále restaurace Na Hrádku sešli sousedé, kterým není lhostejné, co se chystá v naší čtvrti. Besedu pořádaly spolky Pro Břevnov, Zelený Břevnov a Tejnka. Kompletní přehled všech témat a odkazů najdete zde.

Číst dál: Listopad 2016 - Debatovali jsme o budoucnosti Břevnova

Návštěvníky parku Královka čekalo v říjnu dnech nemilé překvapení. Na plochu oblíbené sáňkovací loučky vjely bagry a přeměnily ji v oraniště.Po lavině dotazů a stížností od místních umístila MČ Praha 6 u parku informační tabule a 5. listopadu zavítal na místo činu starosta Ondřej Kolář, aby občany seznámil s projektem rozkvetlé louky. Proti rozkvetlé louce jistě nikdo nic nenamítá, kdyby ale radnice postup konzultovala s občany, mohla být vybrána vhodnější lokalita.

Detailně si o projektu a celé kauze přečtěte na webu spolku Zelený Břevnov. Nestandardního postupu radnice si všímá i tisk. Přečtěte si článek na i.dnes.cz.

Ing. Charvátová z odboru dopravy a životního prostředí MČ Prahy 6 při jednání Komise životního prostředí popsala pochybení radnice takto: "bohužel, nenapadlo, že bude při přípravě pozemku pro květinovou louku uměle vyvolána hysterie.“ Vida, jak krásným jazykem se dá popsat zájem místních obyvatel o to, co se děje v jejich sousedství! Nezbývá než doufat, že podobných „umělých hysterií“ bude přibývat.

kralovka

Projížděli či procházeli jste v poslední době obytnou částí ulice Za Strahovem? Pak jistě chápete důvod, proč jsme napsali starostovi. Výňatek z dopisu přinášíme níže.

Za pozornost také stojí, že Magistrát krátce po spuštění zón placeného stání pronajímá veřejné parkoviště v ulici Nad Závěrkou soukromé firmě, která jej vzápětí oplocuje a nabízí k placenému parkování. Podrobnosti: http://www.zelenybrevnov.cz/kauzy/parkoviste-nadzaverkou

Číst dál: Září 2016 - Dopad parkovacích zón na Tejnku

Legendární hospoda definitivně končí. Naposledy jsme se zde sešli v září a rozloučili se s místem, které pro Tejnku hodně znamenalo. Připomeňme jen tancovačky, koncerty, svatby a oslavy, promítání... Chybět nám bude Vencův guláš, Slávčina péče i výhled ze zahrádky na horu Říp. Na konci října zavřela hospoda definitivně. Důvodů, proč se hospodští rozhodli skončit, je hned několik. Hlavními příčinami jsou ale neutěšený stav objektu i fotbalového hřiště a zákon o elektronické evidenci tržeb, který začne platit od listopadu. Přečtěte si článek z říjnového Břevnovanu Vendo děkujeme!.

Nad dalším osudem fotbalového hřiště se zamýšlí Marek Šálek v textu Sirotek pod televizní věží, který byl uveřejněn v prosincovém  čísle časopisu Břevnovan.

Vše o kauze si přečtěte zde.

hospoda na hristi konec

hospoda rozlucka

pic hriste

 V sobotu 17. září jsme se jako každoročně sešli na uliční slavnosti Zažít Břevnov jinak. Slavnost pořádal Spolek Pro Břevnov, podíleli se i členové Tejnky.

zbj16

zbjdrin

 

 

 

 

 

Další fotografie najdete na facebooku.

Číst dál: Září - Zažít Břevnov jinak tentokrát ve stínu palem

V pondělí 20. června proběhlo v hospodě Na Hrádku setkání občanů, občanských iniciativ, zástupců Institutu plánování a rozvoje a neziskové organizace Arnika. Tématem veřejné diskuse byla budoucí podoba Břevnova. Organizátor akce Michal Chylík ze spolku Zelený Břevnov seznámil desítky účastníků s taji právě vznikajícího Metropolitního plánu a se změnami, které se dotýkají naší čtvrti. Předsedové spolků Pro Břevnov a Sdružení Tejnka seznámili přítomné s probíhajícími i chystajícími developerskými projekty na území Břevnova. 

Na setkání zaznělo mnoho dotazů i podnětů. Jednoznačným závěrem je, že občané mají zájem o informace ze své čtvrti a chtějí se aktivně ovlivňovat budoucí podobu místa, ve kterém žijí. Proto jsme se rozhodli pořádat tato setkání pravidelně. Další diskuse je předběžně naplánována na září. Chcete-li zaslat pozvánku, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo sledujte tento web či facebookový profil Sdružení Tejnka.

 

V sobotu 18. června od 14 do 20 hodin se v Památkové zóně Tejnka uskutečnil druhý ročník pouliční výstavy děl (nejen) břevnovských výtvarníků.

Na jeden den jsme otevřeli naše dvorky a pozvali návštěvníky k prohlídce obrazů, fotografií, šperků, keramiky a dalších uměleckých děl. Druhý ročník břevnovského uměleckého jarmarku doprovodila hudební a divadelní vystoupení, dílny pro děti i dospělé a stánky s nejrůznějšími dobrotami. 

Na fotografie ze slavnosti se podívejte na Facebooku Sdružení Tejnka.

mont16

 

 

 

 

 

Číst dál: Červen 2016 - Montmartre v Tejnce

Ve středu 4. května od 19 hodin proběhl v hospodě na hřišti Dragoun Břevnov poetický podvečer s autorským čtením poezie i krátkých próz, křestem knihy pohádek, živou hudbou a opékáním špekáčků.

Číst dál: Květen 2016 - Poetický večer v hospodě na hřišti

Sportovně-rekreační areál Ladronka prošel několika vlnami úprav. Po rekonstrukci usedlosti Ladronka byly zbudovány bruslařské dráhy, opravena hřiště, instalován mobiliář a venkovní fitness.

V nedávné době zadala MČ Praha 6 projektantům zpracování návrhu dalšího rozvoje území. Toto zadání proběhlo bez konzultace s veřejností. Poté radnice Prahy 6 připravila internetovou anketu, ve které se měli obyvatelé vyjádřit k plánované  podobě Ladronky. V návrhu jsou další bruslařské dráhy, stromová stezka, lezecká stěna, obrovský poutač či rozhledna. 

Hlasovalo se do 1. června 2016, závěry přislíbila radnice zveřejnit v radničním tisku Šestka a na webu MČ Prahy 6. 

Řada místních občanů projevila obavy z další komercializace parku. Místo by naopak mělo sloužit jako klidová zóna pro obyvatele zdejší lokality.

Stanovisko Sdružení Tejnka k plánovaným zásahům do parku Ladronka jsme vyjádřili v dopisu starostovi MČ Praha 6. Dopis si přečtěte zde.

Na základě negativních ohlasů spolků i jednotlivců radnice slíbila pozastavit realizaci projektu a plánovat další podobu oblíbeného břevnovského parku ve spolupráci se zástupci spolků. 

O dalším vývoji budeme informovat.

Velikonoce jsme v Tejnce slavili tradičně - barvili jsme vajíčka, pekli mazance i jehněčí, zdobili domy, chodili na výlety. V pondělí vyrazilo do uliček Tejnky tolik koledníků, že nám skoro nestačila vajíčka. 

20160328 092015 upr autvelikonoce 1velikonoce 2velikonoce 3velikonoce 4

Je rozhodnuto - odbor životního prostředí MČ Praha 6 povolil pokácet poslední dva javory, které dosud odolávaly bagrům na staveništi v bývalé zahrádkářské kolonii. Rozhodnutí o kácení naleznete zde. Náhradou má investor několik stromů na Ladronce: Zákres výsadby borovice černé.  Zákres výsadby hrušní. Více o kácení v zahrádkách si přečtěte zde.

hriste z veze

Takto vypadaly zahrádky před zahájením stavby (vlevo od fotbalového hřiště).

Další informace o projektu Viladomy Rozmarýn / La Crone.

V pátek 5. února zažila hospoda na hřišti Dragoun Břevnov pořádný nářez. Kapela Robbery, jejíž jádro tvoří Břevnováci, by utáhla i vedlejší spartakiádní stadion... Naštěstí zvolila za místo své břevnovské premiéry komornější sál u Vency a Slávky, kam to máme nejblíž. Ve tři ráno jsme se jednohlasně shodli, že požádáme o zařazení "Tancovaček na břevnovském hřišti" na seznam světového nehmotného kulturního dědictví. Díky všem přítomným za tu lavinu energie! 

nirvana kapela

 

 

 

 

 

Jako vždy nechyběl oheň, špekáčky, Vencův guláš a vystoupení dobříšského spolku Kus žen.Do správné nálady nás před koncertem dostal DJ TOLAR. Na další fotky se podívejte ve fotogalerii.

 

Na konci ledna se po mnohaměsíčních jednáních podařilo dovést do finální podoby smlouvu mezi Sdružením Tejnka a developery projektu La Crone (dříve Viladomy Rozmarýn). V dokumentu se investor zavazuje provést některá opatření, která zmírní negativní důsledky masivní výstavby v těsném sousedství památkové zóny Tejnka.

Nejdůležitější body smlouvy: z areálu se nebude vjíždět do ulice Nad Tejnkou - do podzemních garáží se bude vjíždět pouze z ulice Skokanská - vjezdy do ulic Nad Tejnkou a Skokanská budou zajištěny výsuvnými sloupky s visacími zámky - povrch ulice nad Tejnkou bude vydlážděn z kamenných dlažebních kostek - investor vybuduje ve svahu v ulici Nad Tejnkou veřejný shromažďovací prostor, „amfiteátr“ u pítka - areál bude při dokončení osázený vzrostlými stromy stáří minimálně 10 roků.

Číst dál: Leden 2016 - Smlouva Tejnka - La Crone podepsána

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@