Hladinu veřejného mínění v Břevnově rozvířila chystaná výstavba soukromého gymnázia Duhovka. O co jde? Gymnázium Duhovka je školní zařízení financované ze soukromých zdrojů. V současném působišti v Praze 7 dostalo gymnázium výpověď a proto začalo jednat s Městskou částí Praha 6 o výstavbě nových prostor. Nové budova by navázala na soukromou základní školu Duhovka, která sídlí v ulici Nad Kajetánkou v těsném sousedství základní školy Pod Marjánkou. V nové škole má být 24 tříd, celkový počet žáků je odhadován na 600.

Duhovka výřez ze studie 2

 

 

 

 

 

Číst dál: Výstavba soukromého gymnázia Duhovka

Územní plán se měnit nebude - tedy vlastně bude. Tak lze shrnout výsledek nedávného hlasování zastupitelstva pražského magistrátu, které se týkalo bývalého hřiště, na němž do roku 2007 působil fotbalový klub TJ Břevnov, respektive FC Dragoun Břevnov. (Pozor, neplést s působištěm nedávno vzniklého klubu SK Union Břevnov, který sice na tradici břevnovské kopané navazuje, ale využívá hřiště kousek odtud, kde hrával další břevnovský klub TJ Slavoj.). Zatímco na jarním zasedání zastupitelstvo změnu územního plánu odmítlo, o měsíc později byla změna územního plánu ze sportovního využití na obytné posvěcena.

Číst dál: Změna územního plánu na bývalém fotbalovém hřišti

 Ve čtvrtek 26. ledna 2023 se uskutečnila dražba pozemku mezi ulicemi Nad Tejnkou a Tomanova. Jak místní dobře vědí, je tam veřejná cesta (v mapách označena jako Radičova), která slouží jako propojka na zastávku busu 191 a na pláň (Areál volného času Ladronka). Lemuje ji široký zelený pás se stromy.

Číst dál: Cesta v ohrožení

Ikona památkové zóny Tejnka, barokní statek s nepřehlédnutelným štítem, má být obklopena moderní zástavbou. Majitel předložil k územnímu řízení projekt rozsáhlé přístavby, která by znamenala výrazný nárůst zastavěné plochy a značný úbytek zeleně. Neadekvátnost záměru konstatoval i Odbor územního rozvoje MČ Praha 6, který požaduje část přístavby nerealizovat (doporučuje redukci o garáž s šatnou a sklady), což projektant ignoruje. Zarážející je, že památkový úřad se k záměru vůbec nevyjádřil a dle nového stavebního zákona souhlasil pouze takzvanou fikcí souhlasu, chybí také odborné stanovisko Národního památkového ústavu. Nejbližší sousedé podali námitky a požadují přerušení řízení, naše sdružení se připojilo. O dalším vývoji vás budeme informovat. ikonický domek výřez

_______________________________________________________________________________________

Bělohorská třída bude mít brzy novou podobu. Koncepční studii ulice Bělohorská, která v současné době vzniká v Institutu plánování a rozvoje (IPR) v úzké spolupráci s MČ Praha 6, bude podkladem pro rekonstrukci této hlavní břevnovské tepny i  veřejných prostranstvích, která na ni bezprostředně navazují. V listopadu 2018 vybrali pražští radní hlavního projektanta, samotná rekonstrukce, která měla být zahájena v roce 2021, bude realizována nejdříve v roce 2024.

Číst dál: Rekonstrukce Bělohorské třídy

Rekonstrukce polikliniky Pod Marjánkou vzbuzuje velké emoce již od roku 2016. Občané kritizovali její chystanou přestavbu na léčebnu pro dlouhodobě nemocné. A ke kritice se přidala také část místních lékařů i opozice na šesté městské části. Proti přestavbě bojovali peticemi i stížnostmi. Radnice se proto rozhodla přistavit další budovu vedle té stávající.

Číst dál: Dostavba břevnovské polikliniky

Nedávno došlo k masivnímu kácení zeleně v břevnovském vnitrobloku mezi Hošťálkovou a Bělohorskou ulicí. Podle informací místních majitel pozemku kácí dřeviny průběžně již několik let.

Zuzena 1 malaZuzena 2 mala

 

 

 

 

 

Číst dál: Proč se kácí ve Zúžené ulici

Sportovně-rekreační areál Ladronka prošel s posledních desetiletích několika vlnami úprav. Po rekonstrukci usedlosti Ladronka byly zbudovány bruslařské dráhy, opravena hřiště, instalován mobiliář a venkovní fitness. V roce 2016 zadala MČ Praha 6 projektantům zpracování návrhu dalšího rozvoje území. Toto zadání proběhlo bez konzultace s veřejností. Díky odporu veřejnosti i místních spolků došlo k přepracování původního projektu. Dvouleté úsilí spolků vyústilo v nový projekt, který vychází z požadavků místních. Více o projektu  najdete zde.

Číst dál: Areál volného času Ladronka

Zelená džungle ve vnitrobloku mezi ulicemi Šlikova a Za Strahovem se na konci března 2024 proměnila v poušť. Zmizely desítky stromů a ještě několik dnů poletovala nad pustinou hejna ptáků, kteří marně hledali svá hnízdiště. Výstavba čtyřpatrového kolosu s 39 bytovými jednotkami v srdci památkové zóny Tejnka může začít. Místní obyvatelé tak po patnácti letech prohráli svůj boj za záchranu toho nejcennějšího, co bydlení v této lokalitě nabízí. Jak to celé bylo?

20240407 11292520240408 192118 mensi20240408 192434 maly 

 

 

 

 

Číst dál: Rezidence Závěrka - Bytový dům v zahradách vnitrobloku

Bazének, zvaný místními Plivátko, se nachází v parku nad Královkou. Veřejnosti sloužil přinejmenším do poloviny sedmdesátých let. U bazénku byla správcova maringotka, ve které byl malý záchůdek a ještě menší umyvadlo. Správce, pan Kuchař, chodil oblečený trochu jako námořník. Kromě bazénku také dohlížel na dvě houpačky, které byly umístěny pod Plivátkem. Na zimu se voda vypínala.

Číst dál: Plivátko včera, dnes a zítra

V roce 2019 schválili pražští radní výstavbu nové tramvajové trati z Malovanky na Strahov. Tramvaj má nahradit přetíženou autobusovou linku 143, kterou využívají k dopravě především studenti ze strahovských kolejí. Tramvajová trať povede ze zastávky Malovanka v Bělohorské ulici do Vaníčkovy ulice do místa, kde se dnes otáčí autobusy u Stadionu Strahov. Nová trať bude mít délku 1,3 kilometru, tramvaje budou využívat zastávku u strahovských kolejí a otočí se na místě stávajícího obratiště autobusů. Kromě výrazně vyšší kapacity přepravovaných osob uleví tramvaj i životnímu prostředí.

Číst dál: Tramvaj na Strahov

Objemově i typově nevhodná zástavba území, bezprostředně sousedícího s památkovou zónou Tejnka.

Rekapitulace historii tohoto budovatelského záměru (dříve Viladomy Rozmarýn, dnes Rezidence La Crone) i našeho úsilí.

Číst dál: La Crone - sídliště na hranici památkové zóny

Rozhlehlá parcela číslo 1879/1 o výměře 5.723 m2 je sice dle katastru nemovitostí ve vlastnictví fyzické osoby, zástavním věřitelem je ale developerská společnost Central Group, která také vyvíjí aktivity, týkající se budoucí zástavby. Central Group na pozemku plánuje výstavbu dvou domů o celkové nadzemní ploše 6000m2 . Jedná se zhruba o 100 bytů. Při dodržení platných zákonů a nařízení tak vychází stavba dvou domů o ploše každého cca 700m2 a pěti pater. Každý dům má mít také tři podzemní podlaží. 

Číst dál: Výstavba mezi ulicemi 8. listopadu a Kutnauerovo náměsti

Soutěžní fotbal se v Břevnově hrál po několik generací, jednu dobu to byla dokonce II. celostátní liga. Kariéru zde začínali slavní reprezentanti a sparťané Pavel Horváth či Jan Berger, navíc v Praze těžko najdete hřiště, z něhož je nádhernější výhled: na obzoru se rozkládá panorama Řípu, Milešovky, Bezdězu… Novodobá historie místa je ale méně radostná.

hriste z veze

dragoun old

Číst dál: Zánik legendárního fotbalového hřiště pod věží

Jeden z posledních typických břevnovských domů (v zatáčce Za Strahovem / Maratonská) byl v roce 2016 zbourán. 

Dům změnil v roce 2014 vlastníka. Sídlo současné majitelky má stejnou adresu jako firma BM Develop, která staví v těsném sousedství Památkové zóny Tejnka obytný areál Rezidence La Crone (dříve Viladomy Rozmarýn).

Spor o to, co vyroste na místě zdemolovaného domku na nároží ulic za Strahovem / Maratonská, trval i v roce 2017. 

Číst dál: Typický tejnkovský domek nahrazen betonovou megastavbou

Chodíte také kolem betonového skeletu v ulici U Ladronky? Pak vás jistě zajímá, co se zde chystá. Přečtěte si to v článku na Novinky.cz.

golfovy micek

 

___________________________________________________________________________________________________

Bývalá (přízemní) truhlárna i sousední starý (o patro vyšší) dům v horní části ulice Za Strahovem byly zbourány na přelomu roku 2016 a 2017. Novostavba, která vyroste na jejich místech, je kompromisem, který alespoň částečně zohledňuje připomínky našeho sdružení k zachování charakteru lokality. Luxusní byty jsou na prodej. Na vizualizaci se podívejte zde.

truhlarna bourackatruhlarna

 

___________________________________________________________________________________________________

V blízkosti plochodrážního stadiónu Markéta na Vypichu má vyrůst sportovní centrum Markéta. O pochybnostech, které výstavbu provázejí, si přečtěte na webu Strany zelených.

 

___________________________________________________________________________________________________

Dům č. o. 8 v Radimově ulici, místně známý jako "Břevnovský mrakodrap", byl vystavěn starostou Břevnova Janem Kolátorem v roce 1911 ve stylu geometrické secese. Dům dodnes stojí jako solitér, na který nedokázala navázat jakákoliv další zástavba. Dle vyjádření na webu MČ Praha 6 se pozice Břevnovského mrakodrapu jakožto prvního stavebního kamene nové městské ulice ukazuje jako přežilá a málo prospěšná a plánuje demolici tohoto objektu. Demolice se uskutečnila v listopadu 2018. Na tomto místě vzniknou tři bytové domy s osmi nadzemními podlažími. Výstavba již započala. 

Břevnovský mrakodrap na dobové fotografii:

brevnov mrakodrap

 

 

 

 

Číst dál: Břevnovský mrakodrap šel k zemi

Velký rozruch mezi místními občany vzbudil projekt na výstavbu tubusového domu pro Tomia Okamuru na parcele v ulici Nad Tejnkou. 

Číst dál: Tomio Okamura si postavil dům na hranici Tejnky

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@