Bazének, zvaný místními Plivátko, se nachází v parku nad Královkou. Veřejnosti sloužil přinejmenším do poloviny sedmdesátých let. U bazénku byla správcova maringotka, ve které byl malý záchůdek a ještě menší umyvadlo. Správce, pan Kuchař, chodil oblečený trochu jako námořník. Kromě bazénku také dohlížel na dvě houpačky, které byly umístěny pod Plivátkem. Na zimu se voda vypínala.

Na momentce z roku 1975 jsou Břevnovačky Hanka Bergmanová a Lída Svášková. Také druhá fotografie je příspěvek Hany Bergmanové. Barevné fotografie zachycují stav z roku 2014.

 plivatko 1975plivatko fotoplivatoplivatko 2

 

 

 

V roce 2015 vznikla sousedská iniciativa, která si dala za cíl vrátit Plivátko zpět Břevnovákům. Situaci komplikují majetkové poměry - část parku patří městu, část soukromému majiteli. První akcí, která zde proběhla, byl úklid prostranství, spojený s piknikem a debatou o budoucím využití místa (22. 8. 2015). Vznikly také webové stránky Plivátka.

Iniciativa plánuje revitalizaci Plivátka. Projekt byl přihlášen do veřejné soutěže Nápad pro šestku a získal podporu i grant. Podívejte se na podrobnosti projektu: Plivátko žije. 

Projekt byl úspěšně realizován a Plivátko skutečně ožilo sousedskými slavnostmi a setkáními. Dobré zpravy ale nekončí: část pozemků, které patří soukromému majiteli, město smění tak, aby mohl být revitalizován i zbytek parku.

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@