Nové břevnovské pítko na rohu ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou bylo v sobotu 16. června řádně zprovozněno, oslaveno a zapito. Dorazily zhruba dvě stovky lidí, především dětí. Program jako tradičně odstartovalo Tondovo divadýlko, pak sousedské dívčí trio zapělo několik lidovek. Za soumraku zazářil Zlatý hřib (bratři Flekovi) a hudební blok uzavřely Agnes (housle a zpěv) a Kayoko (klavírní přednes skrz otevřená okna). Potom se stal zázrak: zjevila se již neexistující, zaniklá kaple č. 2 poutní cesty do Hájku, na jejíž upomínku zdejší nové nároží vzniklo! Její miniatura se zhmotnila na zídce vedle nástěnky Sdružení Tejnka, kde ji mohl obdivovat každý, kdo sem v tento slavný večer zavítal. Následovalo hromadné sledování vítězného tažení českých fotbalistů do čtvrfinále Eura a pak pochopitelně tanec až do hluboké noci. Fotky ze slavnosti si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Dětský klub Paleta z Bělohorské připravil bazar a tematickou dílnu - děti si mohly vyrobit lodičku a vyzkoušet, jak se jí plave na vodě z pítka.

Součástí programu byla i vernisáž výstavy obrazů Josefa Štěpána. K jídlu se nabízely tradiční dobroty z břevnovských kuchyní, nechyběli utopenci a špekáčky na grilu. Vařila se káva, pekly vafle, čepovalo se  víno a samozřejmě voda z pítka.

pozvanka pitkov mala

 

Proč jsme slavili? TEJNKA JE INICIÁTOREM VZNIKU NÁMĚSTÍČKA S PÍTKEM. Architektonický návrh nároží byl součástí projektu „Jak bude vypadat poutní cesta starým Břevnovem“, který v roce 2002 nechalo vypracovat naše sdružení. Projekt  ing. arch. Petra Husáka, financovaný z grantu Nadace VIA, jsme předložili na radnici a ta jej zařadila do chodníkového programu. Pak jsme deset let chodili na radnici, jednali, urgovali, připomínkovali – a nakonec jsme se dočkali.

 

 

Štěpán

 

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@