Rekonstrukce polikliniky Pod Marjánkou vzbuzuje velké emoce již od roku 2016. Občané kritizovali její chystanou přestavbu na léčebnu pro dlouhodobě nemocné. A ke kritice se přidala také část místních lékařů i opozice na šesté městské části. Proti přestavbě bojovali peticemi i stížnostmi. Radnice se proto rozhodla přistavit další budovu vedle té stávající.

V prosinci 2016 na zasedání Komise územního rozvoje MČ Praha 6 představil Ing.arch. Beránek  z Kanceláře architekta MČ Praha 6 objemovou rozvahu dostavby Polikliniky Marjánka pro potřeby nové LDN. Bylo upřesněno, že vhodné místo pro výstavbu bylo vytipováno z 13 možností, z nichž představám radnice z hlediska umístění, funkčního využití a reálnosti časové nejlépe vyhovuje dostavba Polikliniky.

Kolem rekonstrukce panuje řada otázek. Praha 6 má sice od magistrátu na opravy přidělenou dotaci šedesát milionů korun, kterou může čerpat do konce roku 2018, nejsou to však jediné peníze, které si rekonstrukce vyžádá. Radnice totiž kromě přestavby polikliniky vyplatila také téměř čtyřicet milionů korun soukromé společnosti Poliklinika Marjánka. Důvodem bylo vyvázání se z nevýhodné nájemní smlouvy, kterou před šesti lety uzavřelo předchozí vedení na tři dekády dopředu. Problematickými aspekty smluv kolem polikliniky zabýval také Nadační fond proti korupci- smlouva s původním nájemcem mohla totiž být v krátké době vypovězena bez vyplacení nehorázného odstupného. 

V dubnu 2017 byla budova polikliniky prohlášena kulturní památkou, a to navzdory odporu radnice, která se proti rozhodnutí ministerstva odvolala. V únoru 2018 ministerstvo kultury rozhodnutí o vyhlášení kulturní památkou potvrdilo a radnice se již podruhé odvolala.  Pokud by se podařilo radnici napodruhé vyhrát ve sporu s památkáři, proběhla by veřejná zakázka na dodavatele díla komplexní rekonstrukce včetně přístavby léčebny. Do roku 2020 by pak mělo na místě podle předpokladů vzniknout asi 100 nových lůžek.Nový objekt by měl být napojen na současnou budovu, zvažuje se i varianta novostavby v sousedství polikliniky.

V prosinci 2017 zformuloval pro vánoční číslo časopisu Šestka ing. arch. Michal Volf otázky, týkající se polikliniky . Článek byl na poslední chvíli vyřazen. Přečtěte si jej proto zde a posuďte sami, komu vadí otázky, které předseda spolku Pro Břevnov Michal Volf předložil.

16. září 2020 proběhlo veřejné představení záměru na rekonstrukci a přístavbu břevnovské polikliniky. Současný plán počítá v první fázi s náhradou stávající nízké části novou budovou, následovat by mělo přestěhování stávajících lékařů, a nakonec by mělo dojít k rekonstrukci výškové budovy. O její budoucí náplni zatím není jasno. Na veřejné představení záměrů přišla řada Břevnovanů. Přečtěte si interpelaci Anny Hradilkové, která bydlí v sousedství polikliniky.

V říjnu 2022 seznámila MČ Praha 6 veřejnost s výsledky architektonické soutěže na novou podobu polikliniky.

poliklinika

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@