Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

V ulici Za Strahovem 49 byl nedávno zbourán další z původních domů. Paní Lenka Urbanová, která v domě bydlela v dětství, nám napsala hezkou vzpomínku:

V přízemí měla byt babička Anna a dědeček Jaromír, můj tatínek se také jmenoval Jaromír, dělal u spojů bezpečáka. My jsme měli byt v patře, přes den jsem bývala s babičkou. Dole ještě bydlela stará paní Helerová a v patře vedle také Milan Urban. Vzadu byl dvorek s kůlnami a WC bez kanalizace. Topili jsme uhlím, voda byla jen studená, ohřívala se v prádelně. Elektřinu tatínek natáhl dráty po domě. Ještě tam byl sklep a půda, tam mě ale babička nepouštěla. A měli jsme tam vlašťovky, vždycky přiletěly na léto do hnízda. Pamatuji si přesně, kde co bylo, byl to můj svět, když jsem byla malá. Měla jsem ještě strejdu Béďu, ale ten umřel v 68´ za okupace, pracoval na letišti, jeho manželka se jmenovala Magda. A u sousedů měli pejska Ťapku. Žila jsem tam do mých pěti let, pak nás odstěhovali na sídliště, do Ďáblic. Dům zazdili na mnoho let kvůli narušené statice a podmáčení až k oknům.

Na místě nyní vyrůstá luxusní bytový dům.

cp 49

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@