Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

Vyvěšením vlajky občanstvu se oznamuje…

Asi jen málokterý Břevnovák si ještě nevšiml, že v naší čtvrti vznikla nová tradice. Na balkonu nárožního domu č. 25 v Bělohorské ulici každou chvíli zavlaje nová vlajka. Žádná nevisí víc než několik hodin, o to větší rozruch pokaždé způsobí. První březnovou neděli zde zažila světovou premiéru vlajka fotbalového klubu SK Union Břevnov. Jaký příběh za vlajkoslávou na Marjánce stojí? A kdo je muž, který na sociálních sítích vystupuje jako Šeldn Kúpr Břevnovský?

Mohl byste nejdříve objasnit pozadí vaší přezdívky Šeldn Kúpr Břevnovský?

To je velice jednoduché. Ve chvíli, kdy se můj balkon začal na profilu Břevnovská parta objevovat častěji, rozhodl jsem se vytvořit si pseudonym. A co jiného zvolit než populárního vlajkomila ze seriálu Teorie velkého třesku, doktora Sheldona Coopera a jeho pořad Zábavné vlajky.

Jak vznikla vaše vášeň pro vlajky?

Vlajky mám rád od malička, díky rodičům jsem vždy ležel v té správné literatuře. Takže jsem vlajky, alespoň většinu těch státních, poznával už někdy v pěti letech. Sbírka začala růst poté, co jsem vztyčil první stožár před svojí chaloupkou, kterou jsem si pořídil v Andalusii. Ve chvíli, kdy mne pandemie profesně odvelela do domácí kanceláře, samozřejmě jsem se jako každý druhý nudil. A protože jsem nemohl cestovat do Španělska a užívat si svůj tamní stožár, potřeboval jsem se přímo od stolu na něco dívat.

Podle čeho vlajky na svůj břevnovský balkon vybíráte a jak často je měníte?

Tohle je častá otázka a popravdě řečeno, úplně jasný klíč neexistuje. Většinou rozhoduje spíše samotná estetická stránka, nebo pak exotika samotné země. Vždyť kdo by na svém balkoně nechtěl mít třeba vlajku Vanuatu… Vlajky měním dle nálady a nových zásob, většinou ale denně, nebo téměř denně, zvláště pak, když k mači nastupuje některý z mých oblíbených sportovních týmů, což jsou především hokejisté Motoru České Budějovice…

Která vlajka na vašem balkoně visela dosud nejčastěji?

Jednoznačně moje oblíbená fiktivní vlajka Iberské unie, tvořené spojeným burgundským křížem a portugalským Kristovým křížem.

Kolik vlajek zatím máte ve své sbírce?

Blíží se to dvě stě padesáti kusům. A zmíněná vlajka Iberské unie byla vlastně úplně první. Líbila se mi kombinace křížů i celkový nápad.

Jaké máte na svoje počínání reakce od Břevnováků?

Především musím poděkovat sousedům odnaproti, že klipy s vlajkami začali na Facebook umísťovat a sdílet na stránkách Břevnovské party. Vždyť mne, jakožto neuživatele sociálních sítí, museli na tyto příspěvky ústně upozornit pánové z blízkého rámařství Kresta-Hosnejdl. Je až neuvěřitelné, že negativní reakce téměř neexistují, maximálně má někdo potřebu sdělit, že moje akce nechápe. Zájmu sousedů si velice vážím a děkuji za něj, bez urážek se obešla dokonce i drobná provokace, když jsem u příležitosti 28. října jakožto latentní monarchista vyvěsil kromě malé československé vlajky i velkou vlajku rakouského mocnářství.

První březnovou neděli zavlála na vašem balkoně vlajka nově vzniklého fotbalového klubu SK Union Břevnov. Co vás k tomu přimělo?

Ve chvíli, kdy jsem se z petice u místního živnostníka o založení klubu dozvěděl, přemítal jsem, jak dobrou věc podpořit i jinak než klikyhákem na petičním archu. No, a vzhledem k mému koníčku se tato forma pomoci přímo nabízela. Jsem rád a zároveň poctěn, že se klubový výbor rozhodl mé nabídky využít.

Vlajku břevnovského Unionu jste prý nechal na vlastní náklady i vyrobit. Čím si to břevnovští fotbalisté zasloužili?

Uznejte sám: mám štěstí, že lokace balkonu je velice vhodná pro všemožnou signalizaci. Takže jsem si řekl, že by bylo hezké vytažením vlajky oznamovati veškerému občanstvu břevnovskému, že se borci Unionu chystají obnovit tradici zdejších mačů. Vždyť co může být krásnější, než ve slunném břevnovském dni stoupat s dítkami ku hřišti, aby nad jedním či dvěma půllitry mohlo se oko pokochati pohledem na hráče kopaný míč cvičící. Union, do toho!

Jakou z vlajek, které jste zatím vyvěsil na vašem balkoně, považujete za nejbizarnější?

Sheldon Cooper považuje za nejzvláštnější vlajku světa tu nepálskou, jelikož jako jediná státní vlajka není čtyřúhelníková. Já jsem ovšem díky krejčovskému umění svého drahého otce dostal darem tu skutečně nejdivnější vlajku na světě. Na její vyvěšení určitě dojde během jara, jen nejdřív musím posílit poněkud chatrný stožár.

 

Šeldn Kúpr Břevnovský

Filip Bis se narodil v roce 1978. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor norština. Podniká v turistickém ruchu, v Bělohorské ulici bydlí dvacet let.

 

seldn balkon mensi

 Na balkoně Šeldna Kúpra Břevnovského se už vystřídaly desítky roztodivných vlajek. Až první březnovou neděli se tu ale odehrála světová premiéra: slavnostně byla vztyčena a poté s pomocí domácího ventilátoru na chvíli i zavlála zbrusu nová vlajka SK Union Břevnov.

 

 

seldn of menší

 Filip Bis alias Šeldn Kúpr Břevnovský a jeden z jeho nejoblíbenějších kousků: z prostěradla vlastnoručně vyrobená vlajka Občanského fóra z listopadu 1989.

 

 

seldn trojice mensi

Zástupci spolků Sdružení Tejnka (Marek Šálek) a Zelený Břevnov (Michal Chylík) společně s Šeldnem Kúprem Břevnovským při slavnostním vztyčení vlajky fotbalového klubu SK Union Břevnov.

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@